...
Search
Close this search box.
اشنایی با کشور چک
آریانااپلای » بلاگ » اقامت » آشنایی با کشور چک
 1. کشور چک کجاست؟

Familiarity with the Czech Republic

کشور چک در اروپای مرکزی واقع گردیده و از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است. جمهوری چک پس از تقسیم کشور چکسلواکی در ژانویه 1993 به رسمیت شناخته شد. این کشور محصور در خشکی به دریا راه ندارد و از آب و هوایی مطبوع، معتدل به همراه بارندگی های مناسب برخوردار است.

کشور چک از 3 ناحیه اصلی تشکیل گردیده است که بوهم، موراوی، و بخش کوچکی از سیلزی را شامل می‌شود. مردم چک از تبار اسلاو و از مردمان هندواروپایی هستند.

مرز های کشور جمهوری چک اغلب کوهستانی و پوشیده از جنگل می باشند، این کشور از از غرب با کشور آلمان، از شرق با کشور اسلواکی، از شمال شرق با کشور لهستان و از جنوب با کشور اتریش هم مرز می باشد. جمهوری چک بیش از 5/10 میلیون نفر جمعیت دارد، پایتخت این کشور پراگ است.

کشور چک کجاست؟

شهر پراگ با جمعیتی بالغ بر 3/1 میلیون نفر بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور چک و همچنین چهاردهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا می باشد.

واحد پول جمهوری چک کرونا می باشد و عضویت در اتحادیه اروپا تغیری در واحد پول این کشور ایجاد نکرده است. زبان مکالمه در این کشور زبان چکی می باشد که از جمله زبان های اسلاوی است. در ادامه این مطلب با شرایط کلی کشور چک بیشتر آشنا خواهیم شد.

فرهنگ مردم کشور چک

معمولاً مردم چک در برخورد اول‌ با شما خیلی رسمی و خشک خواهند بود که اصولاً با دست دادن و یک صحبت کوتاه همراه است. از خطاب کردن آنها با نام کوچک یا احوالپرسی خودمانی پرهیز کنید مگر آنکه به شما اجازه داده باشند زیرا این کار به منزله بی‌احترامی و حتی تحقیر شخص محسوب می‌شود.

اهالی جمهوری چک افراد خانواده دوست و اجتماعی هستند. فرهنگ کشور چک بر محوریت خانواده است و اهمیت این موضوع بر زندگی اجتماعی ارجحیت دارد. دانشگاه ‌ها و کالج ‌ها نیز در آخر هفته خوابگاه ‌ها را می‌بندند تا دانشجویان زمان فراغت خود را با خانواده خود بگذرانند. مردم چک به خصوص شهرهای کوچک و روستاها برای مهارت ‌های فنی و تجارت‌ هایی که نسل به نسل منتقل شده، ارزش زیادی قائل هستند.

فرهنگ مردم کشور چک

بسیاری از خانه‌ها به (خانه‌های خانوادگی) معروفند چرا که دو یا چند نسل از یک خانواده در آن زندگی کرده‌اند. نان‌آور بودن و کارهای عملی طبق معمول برعهده مردها است، در اینجا نیز از بانوان انتظار می‌رود نگهداری از فرزند را به کار بیرون ترجیح دهند البته دولت هم تا 4 سال برای هر کودک، به مادر حق زایمان سخاوتمندانه ‌ای اختصاص می‌دهد.

فرهنگ غذایی مردم چک

در آشپزی چکی تمرکز اصلی بر استفاده از گوشت است. گوشت خوک، گاو، مرغ استفاده زیادی دارد و در کنار آن غذاهای مختلفی نیز با گوشت غاز، اردک، و خرگوش تهیه می‌شود. از ماهی در آشپزی چکی کم استفاده می‌شود، به استثنای مراسم کریسمس که در آن هنگام مردم چک ماهی قزل‌آلای تازه و کپور می‌خورند.

فرهنگ غذایی مردم چک

همچنین نانی خمیری که بدون مخمر تهیه شده و به صورت قطعات گرد بریده می‌شود به نام کندلیکی معروف است استفاده زیادی در غذاهای چکی دارد و با انواع گولاش خورده می‌شود. کیک‌های شکلاتی و میوه‌ای مانند دیگر کشورهای اروپای مرکزی، در جمهوری چک نیز از دسرهای مورد علاقه هستند.

شرایط اقتصادی کشور چک

جمهوری چک دارای اقتصادی تولید محور و متکی به صادرات است، این کشور در حال حاضر یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد. به مدد نیروی کار جوان و ماهر و همچنین اجرای سیاست های مالی دقیق خصوصاً در طی سال های اخیر بسترهای بسیار مناسبی جهت انجام فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری فراهم گردیده است.

شرایط اقتصادی کشور چک

صادرات اصلی جمهوری چک شامل ذغال سنگ، محصولات کشاورزی، ماشین آلات صنعتی، مواد غذایی، سنگ آهن و نوشیدنی می باشد. کشور چک ششمین کشور امن جهان به شمار می آید، از این رو از نرخ تورم بسیار ناچیزی برخوردار است. ترکیب امنیت اقتصادی به همراه سیاست های حمایت از سرمایه گذاری سبب جذب سرمایه گذاران خارجی و شرکت های معتبر اروپایی شده است. این شرایط رشد اقتصادی کشور چک را به بیش از 4.5 درصد در سال رسانده است.

شهرهای برتر کشور چک

همانگونه که اشاره گردید جمهوری چک از 3 ناحیه اصلی تشکیل گردیده است. این 3 ناحیه نیز به 141 شهر تقسیم شده اند. هر یک از شهرها و نواحی کشور چک از اهمیت و شرایط مختص به خود برخوردار می باشند. در ادامه با برترین شهرهای جمهوری چک بیشتر آشنا خواهیم شد.

شهرهای برتر کشور چک

شهر پراگ

پراگ پایتخت جمهوری چک و پرجمعیت ترین شهر این کشور می باشد. شهر پراگ قطب اقتصادی، فرهنگی و گردشگری کشور چک است. به جرات می توان گفت کمتر شهری در جهان به لحاظ رمانتیک بودن، دلربایی و تعداد بازدید‌کننده یارای رقابت با پراگ را دارد.

شهر پراگ

علاوه بر این پراگ از لحاظ اقتصادی مهم ترین شهر کشور جک می باشد، بیشتر از 40 درصد تولید ناخالص داخلی جمهوری چک در اختیار پراگ می باشد، همچنین دستمزد نیروی کار در پراگ به صورت میانگین 25 درصد بیشتر از شهرهای دیگر کشور چک می باشد. از این رو نزدیک به 70 درصد از نیرو انسانی جمهوری چک در پراگ مشغول به کار می باشند.

شهر برنو

شهر برنو سال 1243 در جنوب شرقی کشور چک بنا گردید، این شهر پس از پراگ بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور چک به شمار می آید. برنو مقر اصلی مراجع قضایی کل جمهوری چک و نیز چندین سازمان مدیریتی و دولتی می‌باشد، از این رو این شهر به قطب سیاسی و اداری کشور چک تبدیل گردیده است.

شهر برنو

علاوه بر این شهر برنو با در اختیار داشتن ۳۳ دانشکده که متعلق به ۱۳ انستیتوی تحصیلات تکمیلی می‌باشند مرکز مهمی از لحاظ آموزش حرفه‌ای و تحصیلات تکمیلی می‌باشد.

شهر استراوا

شهر استراوا پس از پراگ و برنو سومین شهر بزرگ کشور چک می باشد. این شهر در شرق کشور چک و نزدیک به مرز این کشور با لهستان قرار دارد. کشف و استخراج زغال سنگ نقش عمده ای در پیشرفت و ارتقای این شهر داشته ‌است و استراوا را به یکی از مراکز صنعتی جمهوری چک تبدیل نموده است.

شهر استراوا

البته لازم به ذکر است بر اثر تمرکز کارخانه‌های سنگین در زمان سلطه کمونیست بر چکسلواکی به استراوا لقب قلب پولادی جمهوری داده‌اند. علی‌رغم انتقال برخی از این کارخانه‌ها به نواحی دورتر، استراوا یکی از آلوده‌ترین شهرهای اتحادیه اروپا است.

جهت آشنایی بیشتر درباره شهرهای چک مقاله جامع آنرا مطالعه نمایید: شهرهای چک

روش های مهاجرت به کشور چک

با توجه به پیشرفت های چشمگیر جمهوری چک و بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و هزینه های مناسب زندگی در طی سال های اخیر روند مهاجرت به این کشور با افزایش قابل توجهی رو به رو شده است.

علاوه بر این کشور چک از دانشگاه های بسیار معتبر و شناخته شده ای برخوردار است و تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی و با کمترین هزینه در دسترس خواهد بود. از این رو تعداد علاقه مندان برای مهاجرت به کشور جک روز به روز در حال افزایش است. در ادامه با روش های اصلی مهاجرت به کشور چک بیشتر آشنا خواهیم شد.

مهاجرت تحصیلی به چک

مهاجرت تحصیلی به کشور چک از جمله روش ها ایده ال جهت مهاجرت به این کشور می باشد. با توجه به پیشرفت های چشمگیر کشور چک در زمینه های مختلف علمی و همچنین امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور چک با حداقل هزینه های موجود این کشور به مقصد نهایی بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل گردیده است.

مهاجرت تحصیلی به چک

به طور کلی تحصیل در جمهوری چک از مزایای بی شماری برخوردار است، که از مهم ترین آنها می توان به هزینه های بسیار مناسب زندگی و تحصیل در این کشور و امکان اخذ اقامت دائم کشور چک پس از تحصیل اشاره نمود، این شرایط ایده ال باعث گردیده بیش از 60 درصد مهاجران کشور چک را دانشجویان بین المللی تشکیل دهند.

برای آشنایی بیشتر درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور چک، مطالعه مقاله اختصاصی آنرا از دست ندهید: تحصیل در چک

مهاجرت کاری به چک

بدون تردید مهاجرت کاری به کشور چک کم هزینه ترین روش مهاجرت به این کشور می باشد. جمهوری چک از جمله کشورهایی به شمار می آید که برای اخذ ویزای کار این کشور به پیشنهاد کار از سوی کارفرما (جاب آفر) نیاز خواهید داشت.

مهاجرت کاری به چک

با توجه به قوانین فعلی در ارتباط با دریافت جاب آفر افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند شرایط دشواری پیش رو خواهند داشت. در صورتی که افراد متقاضی ویزای کار جمهوری چک موفق به دریافت جاب آفر از سوی کارفرما شوند به مدارک ذیل نیاز خواهند داشت:

 • مدارک شناسایی فرد متقاضی (پاسپورت، مدارک هویتی)
 • آدرس محل سکونت فرد متقاضی در کشور مبداء
 • 1 نسخه از قرارداد کاری ثبت شده بین کارفرما و فرد متقاضی
 • مدارک شناسایی کارفرمای آینده در جمهوری چک (نام، دفتر ثبت شده، شماره شناسایی)
 • اطلاعات مربوط به زمان، مکان و محل کار
 • اظهار نامه از کارفرما مبنی بر استخدام فرد متقاضی
 • اصل و کپی مدارک دانشگاهی و حرفه ای معتبر مربوط به نوع کار
 • (۵۰۰ کرون چک) هزینه بررسی

برای آشنایی بیشتر درباره شرایط مهاجرت کاری به کشور چک، مطالعه مقاله اختصاصی آنرا از دست ندهید: مهاجرت کاری به چک

مهاجرت سرمایه گذاری به چک

همانگونه که پیش تر در این مطلب ذکر گردید جمهوری چک در حال حاضر ششمین کشور امن جهان به شمار می آید، علاوه بر این سیاست های اجرایی دولت این کشور در راستای حمایت از سرمایه گذاران خارجی این کشور را به مقصد مورد علاقه سرمایه گذاران خارجی تبدیل نموده است.

مهاجرت سرمایه گذاری به چک

مهاجرت به کشور چک از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین روش های مهاجرتی به این کشور می باشد. برای سرمایه گذاری در کشور چک روش های بسیار متنوعی وجود دارد، که افراد می توانند با توجه به شرایط فردی خود و روش های سرمایه گذاری موجود بهترین روش را انتخاب نمابند. به طور کلی روش ها موجود برای سرمایه گذاری در کشور چک به شرح ذیل می باشد:

 1. ثبت شرکت
 2. سرمایه گذاری تجاری (کارآفرینی)
 3. سرمایه گذاری در بخش های دولتی
 4. خرید ملک

برای آشنایی بیشتر درباره شرایط سرمایه گذاری در کشور چک، مطالعه مقاله اختصاصی آنرا از دست ندهید: سرمایه گذاری در چک

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از روش های ایده ال جهت مهاجرت به کشور چک مهاجرت از طریق ازدواج می باشد. درواقع متقاضیان مهاجرت به کشور چک در صورت ازدواج با فردی که تبعه این کشور می باشد، می توانند پس از مدت کوتاهی اقامت دائم خود را دریافت نمایند. البته مهاجرت از طریق ازدواج مستلزم اثبات نمودن رابطه حقیقی و عاطفی بین طرفین و همچنین ارائه مدارک مورد نیاز خواهد بود.

مزایا و معایب مهاجرت به کشور چک

مهاجرت به هر کشوری مزایا و معایب مختص به خود را در پی خواهد داشت، کشور چک نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. کسب اطلاعات مفید در ارتباط با مزایا و معایب مهاجرت به کشور چک برای متقاضیان مهاجرت به این کشور بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در این بخش از مطلب مزایای و معایب اصلی مهاجرت به کشور چک را در قالب یک جدول معرفی می نماییم.

مزایای مهاجرت به کشور چک معایب مهاجرت به کشور چک
هزینه های مناسب زندگی و تحصیلیادگیری زبان چکی
امنیت اقتصادی و اجتماعی کمبود موقعیت شغلی ایده ال
استانداردهای بالای زندگیفرهنگ و آداب و رسوم جدید
دریافت خدمات درمانی رایگانآشنایی با قوانین و مقررات متفاوت
امکانات رفاهی و اجتماعی ایده السیستم مالیاتی نا آشنا

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده در ارتباط با شرایط کشور چک می توان نتیجه گرفت که جمهوری چک کشوری کم هزینه همراه با امکانات رفاهی و اجتماعی بسیار مناسب و قابل توجه می باشد. همانگونه که پیش تر اشاره گردید به واسطه هزینه های بسیار ناچیز تحصیل و زندگی در کشور چک بیش از 60 درصد مهاجران این کشور را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

مزایا و معایب مهاجرت به کشور چک

از سوی دیگر شرایط سرمایه گذاری در کشور چک نیز بسیار مناسب و ایده ال می باشد. به طور کلی کشور چک از جمله کشورهای کم هزینه در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن می باشد، که شرایط بسیار مناسبی را برای متقاضیان مهاجرت به این کشور فراهم نموده است.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا