...
Search
Close this search box.
بورسیه تحصیلی استرالیا
آریانااپلای » بلاگ » بورسیه تحصیلی » بورسیه تحصیلی استرالیا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا

Australian Scholarship Conditions

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا ، سؤالی است که ذهن بسیاری از متقاضیان تحصیل در استرالیا را درگیر خود کرده است. بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقمند به مهاجرت تحصیلی به استرالیا بوده ولی توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی تقریبا گران مراکز علمی این کشور را ندارند.

از این رو برای این افراد جای بسی خوشبختی بزرگی است که بدانند مشمول بورسیه تحصیلی استرالیا خواهند شد و می توانند از امکانات بورسیه تحصیلی رایگان برای مهاجرت به استرالیا استفاده نمایند. دولت استرالیا بورسیه هایی برای مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته است که این کمک هزینه ها شامل هزینه مسکن، لوازم آموزشی، شهریه دانشگاه و درمان می شود.

البته بیشتر این بورس ها متعلق به دوره دکترا است و برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار اندک است. بورسیه تحصیلی در استرالیا به این معنی نیست که تمامی هزینه های شهریه دانشگاه و زندگی را پرداخت نماید، بلکه در برخی بورسیه ها فقط بخشی از شهریه را شامل می گردد.

برای آشنایی با تحصیل مقطع دکترا در استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: دکتری در استرالیا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا

از این رو مبلغ بورسیه تحصیلی استرالیا با توجه به دانشگاه محل تحصیل افراد برای ادامه تحصیل متفاوت است و با موفقیت در اخذ این بورس ها شهریه متقاضیان بورسیه کاملاً و یا تا اندازه ای رایگان می گردد. لازم به ذکر است که اخذ این بورسیه ها آسان نبوده و متقاضیان علاوه بر فارغ التحصیلی از دانشگاههای معتبر بایستی دارای معدل بالا و رزومه پژوهشی مناسب باشند.

البته برای دانش آموزان نخبه و دارای نمرات خوب تحصیلی هم در صورت عدم توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی، امکان ادامه تحصیل با استفاده از بورسیه مدارس شبانه روزی در بعضی از ایالت های استرالیا وجود دارد.

در این مطلب گروه تحریریه آریانا پارس سعی دارد با ارائه توضیحات کامل در باره همه بورسیه های تحصیلی استرالیا، معیار برآورد شانس متقاضیان برای دریافت بورسیه را ارائه نماید.

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

به طور کلی دولت استرالیا و دانشگاه های این کشور بورسیه ها را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند که با استفاده از این کمک هزینه ها به تحصیل در استرالیا بپردازند. منابع دیگری هم در اعطاء بورسیه به دانشجویان یاری می رسانند که در مطلب پیش رو همه این موارد را توضیح خواهیم داد تا متقاضیان با توجه به شرایط خود از هر کدام از روش های زیراستفاده نمایند.

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

بورسیه های تحصیلی استرالیا معمولا توسط یکی از روش های زیر اهداء خواهند شد:

بورسیه دولت استرالیا

بورسیه های مختلفی توسط دولت استرالیا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است که متأسفانه دانشجویان ایرانی را شامل نمی شود.

بورسیه های همچون ADS ،AUSAID ،ALA

بورسیه از طرف دولت مبدأ

معمولاً تمامی کشورها، بورسیه های را برای دانشجویان کشور خود در نظر می گیرند تا دانشجویان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بپردازند و این برنامه در مورد ایران هم صدق نموده و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا از طریق دولت ایران به طور کامل در سایت وزارت علوم قابل دسترسی است وعلاقمندان به این نوع بورس می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مذکور مراجعه نمایند.

بورسیه دانشگاه های استرالیا

این نوع بورسیه رایج تر از سایر روش های بورسیه در استرالیا بوده و به این نحو است که دانشگاهها و دانشکده های استرالیا به طور سالانه سهمیه های بورسیه مختص به خود دارند که تعداد دانشجویانی را برای رشته های خاص بورس می نمایند.

بورسیه سازمانها و افراد نیکوکار

این نوع بورس از طرف برخی از اشخاص سرشناس و ثروتمند و یا سازمانهای همچون بانک ها به دانشجویان اعطا می شود.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

متقاضیانی که شرایط لازم دریافت بورسیه تحصیلی را دارند می توانند با تهیه مدارک زیر برای تشکیل پرونده بورسیه تحصیلی استرالیا اقدام نمایند:

  • فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر و تراز اول کشور مبدأ با کسب معدل بالا
  • ارائه رزومه علمی قوی جهت درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
  • ارائه مدارک مبتنی بر تألیفات و کارهای پژوهشی همچون کتاب، مقالات و غیره
  • ارائه سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی و کارهای پژوهشی که متقاضی انجام داده است
  • مدرک آیلتس با نمره ای که از طرف دانشگاه مد نظر مورد قبول باشد (لازم به ذکر است نامه پذیرش مشروط بر نمره آیلتس برای متقاضیان بورسیه تحصیلی قابل قبول نیست)
  • داشتن انگیزه نامه تحصیلی قوی
  • ارائه طرح پیشنهادی به صورت مکتوب و استاندارد

چگونه بورسیه تحصیلی رایگان مقاطع مختلف استرالیا را بگیریم؟

مراکز علمی کشور استرالیا بورسیه هایی برای مقاطع مختلف اعطا می نماید و همانطور که قبلاً هم بیان داشتیم برای افراد ممتاز و علاقمند به تحصیل و دارندگان پیشینه علمی و تحقیقاتی بالا اعطا می گردد، بورسیه های تحصیلی را در دو دسته بورسیه تحصیلی قبل از دانشگاه و بورسیه تحصیلی مقاطع دانشگاهی توضیح خواهیم داد:

بورسیه مقاطع قبل از دانشگاه

برای مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه در استرالیا بورسیه هایی در نظر گرفته شده است و در واقع این بورسیه ها جایزه ای برای دانش آموزان نمونه و دانش آموزانی که نیازمند حمایت مالی برای ادامه تحصیل هستند، می باشد. بورسیه های تحصیلی مدارس، تمام یا بخشی از هزینه های تحصیل در مدارس استرالیا را می پردازد.

چگونه بورسیه تحصیلی رایگان مقاطع مختلف استرالیا را بگیریم ؟

البته بیشتر بورسیه های مدارس برای دانش آموزانی است که یک دوره تحصیلی را در همان مدرسه، گذرانده باشند و شامل هزینه لوازم التحریر، کتاب و سایر هزینه های دانش آموزی است. شرایط و مبالغ در نظر گرفته شده از طرف هر مدرسه برای بورسیه دانش آموزان متفاوت است متقاضیان تحصیل در هر مدرسه بهتر است اطلاعات لازم در این زمینه را از مرکز تحصیلی مدنظر جویا شوند.

بورسیه مقاطع دانشگاهی

استرالیا به دلیل داشتن سیستم آموزشی شناخته شده و معتبر همچنین مهاجرپذیر بودن بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی است. ولی توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که هزینه های تحصیل و زندگی در استرالیا بسیار گران بوده و خصوصا برای دانشجویان جهان سوم، پرداخت این هزینه ها سخت تر خواهد بود تا جایی که برخی از دانشجویان در اقدام برای تحصیل یا در طی تحصیل به مشکل می خورند و بدون کمک هزینه قادر نخواهند بود به آرزوهای تحصیلی خود جامه عمل بپوشانند.

از این رو دانشگاه های استرالیا برنامه های بورسیه مختلفی را ارائه می نمایند تا دانشجویان را در پرداخت هزینه شهریه و هزینه زندگی یاری نمایند. با توجه به این موضوع تعداد متقاضیان بورسیه تحصیلی استرالیا بسیار بالا بوده و فضای رقابتی برای دانشجویان فراهم نموده است که تنها دانشجویان ممتاز قادر به موفقیت در دریافت بورسیه خواهند بود.

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

این بورسیه ها به منظور تشویق دانشجویان نمونه در نظر گرفته شده است و متقاضیان با توجه به مدرک تحصیلی می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی درخواست بدهند البته داشتن مدرک زبان و پذیرش تحصیلی از دانشگاه الزامی است.

دولت استرالیا بورسیه های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان با شرایط خاص در نظر گرفته است که در اینجا لیستی از این بورسیه های دولتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد:

بورسیه توسعه طولانی مدت استرالیا

(Australia Development Scholarships)

بورسیه تحصیلی ADS توسط وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا به منظور تشویق برای علم آموزی و ارتباط بیشتر با کشورهای دیگر و برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای مناطق هند و اقیانوس آرام در نظر گرفته شده است. این بورسیه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بوده وشامل هزینه کامل شهریه، کمک هزینه زندگی، هزینه های بهداشتی، هزینه سفر هوایی برای بازگشت به کشور مبدأ و غیره می باشد.

بورسیه مقصد استرالیا (DAP (Destination Australia program

بورسیه DAP برای دانشجویان استرالیای و دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است و در سال بیش از 1000 مورد بورس با کمک هزینه 15 هزار دلار در مناطق استرالیا به این دانشجویان اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی اندور استرالیا (Andre)

بورسیه اندور استرالیا مختص دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی است و کلیه هزینه های مربوط به شهریه تحصیلی بطور کامل، کمک هزینه مسکن، کمک هزینه زندگی به صورت ماهیانه و بیمه را در بر می گیرد. این بورسیه به طول کامل دانشجویان بین المللی را از لحاظ مالی حمایت می نماید.

بورسیه تحصیلی علمی استرالیا (AAS)

در بورسیه تحصیلی علمی استرالیا دانشجویان همه مقاطع اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند برای بورسیه تحصیل علمی استرالیا درخواست بدهند در صورتی که از دانشجویان ممتاز کشورهای آفریقایی، آسیایی، خاور میانه و اقیانوس آرام با رزومه های قوی تحصیلی باشند. البته ذکر این نکته ضروری است که متقاضیان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا از شانس بالاتری برای دریافت بورسیه برخوردارند.

بورسیه IPRS استرالیا

بورسیه IPRS استرالیا تنها مورد بورسیه کامل در این کشور است که دانشجویان ایرانی امکان برخورداری از این بورس را دارند و در واقع این بورسیه بیشتر به دانشجویان متقاضی ایرانی برای دوره های تحقیقاتی ارشد و دکترا اعطا می گردد.

برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: تحصیل در استرالیا

بهترین دانشگاه های استرالیا برای اخذ بورسیه تحصیلی

دانشگاه های استرالیا همه ساله بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان در نظر می گیرد برخی از این بورسیه ها عبارتند از:

بورسی تحصیلی دانشگاه ملی استرالیا

تعداد محدودی کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دانشگاه ملی استرالیا در نطر گرفته شده است و به دانشجویانی که دوره 4ساله کارشناسی را با موفقیت گذراننده اند، مبلغ 5 هزار دلار به عنوان کمک هزینه تحصیلی پرداخت می نماید. همچنین دانشکده های مهندسی و فناوری اطلاعات برای دوره های کارشناسی ارشد کمک هزینه های تحصیلی را برای دوره های تحصیلی و تحقیقاتی اعطا می نماید.

بورسی تحصیلی دانشگاه ملی استرالیا

بورسیه Ph.d دانشگاه ملی استرالیا دانشجویان خارجی مقطع دکترا را شامل می گردد و تا مدت زمان 3 سال شهریه دانشگاه را می پردازد البته لازم به یادآوری است که اخذ بورسیه های تحصیلی استرالیا به آسانی نیست و مستلزم ارائه پیشینه تحصیلی عالی و رزومه قوی است.

بورسیه تحقیقات علمی دانشگاه ملبورن (MRS)

بورسیه تحقیقات علمی ملبورن برای دانشجویان ممتاز داخلی و بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که دانشجویان مسئولیت انجام برنامه های تحقیقاتی را برعهده می گیرند. بورسیه تحقیقات علمی دانشگاه ملبورن با توجه به شرایط تحقیقاتی دانشجو ممکن است یک تا چند مورد از هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه به طور کامل، هزینه های زندگی و بیمه را شامل گردد.

بورسیه تحقیقات علمی دانشگاه ملبورن (MRS)

بورسیه تحصیلی بین المللی آدلاید

بورسیه تحصیلی دانشگاه آدلاید برای جذب دانشجویان نخبه و ممتاز از تمام نقاط جهان در نظر گرفته شده است این بورسیه ها جهت برنامه های تحقیقاتی به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اختصاص داده می شود. بورسیه بین المللی آدلاید شهریه دانشگاه به طور کامل، هزینه های زندگی و بیمه را شامل می گردد.

بورسیه تحقیقاتی بین المللی دانشگاه سیدنی

بورسیه تحقیقاتی بین المللی دانشگاه سیدنی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بوده که هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه را شامل می شود. این بورسیه هزینه های مربوط به شهریه تحصیلی و هزینه زندگی را به مدت سه سال پرداخت می نماید و برای دانشجویان مقطع دکترا تا یک ترم بیشتر قابل تمدید است.

بورسیه بین المللی تحصیلات تکمیلی دانشگاه Flinder

بورسیه های تحقیقاتی دانشگاه Flinder برای دانشجویان مقاطع بالا به منظور تحقیقات تمام وقت تخصیص داده شده است. مدت زمان در نظر گرفته شده برای مقطع کارشناسی ارشد تا دو سال و برای مقطع دکترا تا سه سال می باشد. در این نوع بورسیه هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه، هزینه زندگی، هزینه مسافرت هوایی به کشور مقصد در نظر گرفته شده است.

بورسیه تحقیقاتی بین المللی دانشگاه سیدنی

بورسیه تحصیلی در دانشگاه وسترن استرالیا

دانشگاه وسترن استرالیا بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان در نظر گرفته است البته برای دانشجویان ایرانی تنها بورس های مربوط به دوره های تحقیقاتی موجود است و انواع مختلفی همچون بورسیه IPRS ، SIRF ، Jenkins ، ICRAR ، بورسیه جنی کلمنتس و غیره را دارد که با توجه به هر نوع بورسیه یک یا تمام هزینه های مربوط به شهریه تحصیلی، هزینه زندگی و غیره را شامل می گردد.

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های استرالیا این مقاله را مطالعه نمایید: دانشگاه های استرالیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا