اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا

چگونه اقامت ایتالیا را بگیریم ؟

Conditions of residence in Italy

چگونه اقامت ایتالیا را بگیریم؟ شرایط اخذ اقامت ایتالیا چیست؟ این ها از جمله مهمترین سوالاتی است که متقاضیان مهاجرت به ایتالیا به دنبال یافتن پاسخی روشن و صحیح برای آن ها هستند. ایتالیا جزو کشورهای اروپایی توسعه یافته، عضو گروه اقتصادی G8 (هشت قدرت برتر اقتصادی دنیا)، کشوری بسیار زیبا دارای امنیت اجتماعی بسیار خوب می باشد. علاوه بر این موارد دلایلی مانند هزینه های کم زندگی، تحصیل با امکان اخذ بورسیه های مختلف، بهره مندی از امکانات رفاهی، تفریحی، درمانی و آموزشی عالی باعث شده بسیاری از افراد از سراسر جهان به فکر مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت ایتالیا باشند.

روش های مختلفی برای اخذ اقامت ایتالیا وجود داشته که چگونگی اقدام و شرایط اخذ اقامت ایتالیا در هر کدام از این روش ها متفاوت خواهد بود. هر کدام از متقاضیان مهاجرت به ایتالیا می توانند با توجه به شرایط شخصی و ویژگی های خانوادگی خود، به وسیله یکی از روش های اخذ اقامت ایتالیا اقدام نمایند.

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا در 2 گروه اقامت موقت و اقامت دائم جای می گیرد. همان طور که اشاره شد راه های متعددی برای دریافت اقامت ایتالیا وجود دارد که از جمله آن ها می توان به اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، اقامت ایتالیا از طریق کار، اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری و اقامت ایتالیا از طریق ازدواج اشاره کرد. البته باید اشاره کرد اقامت ایتالیا از این روش ها در ابتدا به صورت موقت و در صورتی که فرد تابع قوانین این کشور بوده، سوء پیشینه نداشته و به یکی از زبان های رایج این کشور (ایتالیایی و انگلیسی) مسلط باشد، امکان دریافت اقامت دائم این کشور را بعد از 3 تا 5 سال اقامت موقت خواهد داشت. در ادامه به بررسی کامل و شرایط اخذ اقامت ایتالیا از راه های مختلف می پردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به ایتالیا لطفا کلیک نمایید. 

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل را می توان به عنوان راحت ترین و بهترین راه مهاجرت به ایتالیا و کسب اقامت این کشور نام برد. ایتالیا به واسطه داشتن نظام آموزشی استاندارد و پیشرفته، وجود دانشگاه های معتبر بین المللی، تحصیل با هزینه بسیار کم و یا رایگان با استفاده از بورسیه های تحصیلی متعدد، مقصد محبوب بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشورهای پیشرفته دنیا شده است.

به ویژه در برخی از رشته ها مانند رشته های هنری، معماری، تاریخ و باستان شناسی تحصیل در ایتالیا و اخذ مدرک در این رشته ها از شهرت و اعتبار جهانی برخوردار است. در نتیجه متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا می توانند با بهره مندی از این روش علاوه بر تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا و اخذ مدرک آن ها، امکان یافتن شغل در ایتالیا و دریافت اقامت تحصیلی این کشور را داشته باشند. اقامت تحصیلی ایتالیا یک نوع اقامت موقت بوده که در ادامه می تواند منجر به اقامت دائم این کشور گردد.

اقامت ایتالیا- اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در ایتالیا لطفا کلیک نمایید. 

اقامت ایتالیا بعد از تحصیل

اقامت ایتالیا بعد از تحصیل مخصوص افرادی است که دانش آموخته یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور باشند. چرا که کشور ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای دنیا بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور، یک فرصت 6 ماهه تا 1 ساله را در اختیار دانش آموختگان قرار داده تا بتوانند در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت نموده و مشغول به کار شوند. اگر فرد بتواند در این کشور فرصت شغلی مناسب را اخذ نموده، در ابتدا اقامت موقت و بعد از 3 تا 5 سال فعالیت کاری اقامت دائم ایتالیا را دریافت خواهد کرد.

از آنجایی که یافتن پیشنهاد شغلی در کشورهای اروپایی با قوانین خاص و پیچیده ای همراه است، در نتیجه اقامت تحصیلی ایتالیا گزینه بسیار مناسبی برای بالا بردن شانس یافتن شغل و اخذ اقامت دائم این کشور خواهد بود. بنابراین متقاضیان مهاجرت به ایتالیا می توانند با آگاهی کامل از شرایط تحصیل در ایتالیا برای اخذ اقامت این کشور، اقدام نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا لطفا کلیک نمایید. 

اقامت ایتالیا از طریق ملک

اقامت ایتالیا از طریق ملک یکی دیگر از راه های مهاجرت به این کشور بوده که البته این روش منجر به اقامت دائم متقاضی نمی گردد. به عبارت دیگر خرید ملک را می توان یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور دانست. این مجوز از سوی دولت ایتالیا وجود داشته که اگر فردی متقاضی خرید ملک در این کشور بوده، می تواند با اخذ ویزای توریستی از نوع تجاری در ایتالیا حضور داشته و شرایط خرید ملک و بازدید از گزینه های معرفی شده را مد نظر قرار دهد. البته از شرایط اصلی دریافت این نوع ویزا، داشتن دعوت نامه رسمی از یک آژانس معاملاتی املاک و مسکن در ایتالیا می باشد.

اقامت ایتالیا-اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک

این ویزا از نوع ویزای توریستی شینگن بوده و دارای مجوز تردد 3 ماهه در طول 6 ماه در ایتالیا و سایر کشورهای حوزه شینگن می باشد. پس از یافتن ملک مورد نظر و خریداری آن، معمولا یک مجوز اقامت ایتالیا موقت 5 ساله به متقاضی و خانواده وی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اعطا می شود. باید این نکته را نظر داشت که اقامت ایتالیا از طریق اجاره خانه میسر نبوده و اقامت ایتالیا با اجاره ملک صرفا جهت سکونت در این کشور ممکن خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط  ویزای توریستی ایتالیا لطفا کلیک نمایید. 

اقامت ایتالیا از طریق کار

اقامت ایتالیا از طریق کار قطعا بهترین و کم هزینه ترین راه مهاجرت به ایتالیا و حضور در این کشور خواهد بود. چرا که نه تنها این روش نیازی به پرداخت هزینه هایی همچون خرید ملک و یا سرمایه گذاری نداشته، بلکه منجر به درآمد نیز می شود. اما تنها راه اخذ ویزای کار و دریافت اقامت ایتالیا از این روش، دریافت پیشنهاد شغلی (Job Offer) از یک کارفرمای معتبر ایتالیایی می باشد. که این پروسه به واسطه قوانین خاص و حمایتی کشورهای اتحادیه اروپا مبنی بر به کارگیری نیروهای کار کشور خودشان و یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا به آسانی امکان پذیر نخواهد بود. مخصوصا بعد از بحران اقتصادی اروپا یکی از کشورهایی که بیشترین آسیب ها از این موضوع را متوجه خود دید، کشور ایتالیا بوده و نرخ بیکاری در این کشور جزو بالاترین ها در میان کشورهای اروپایی می باشد.

اقامت ایتالیا-اقامت ایتالیا از طریق کار

قوانین جذب نیروی کاری در اتحادیه اروپا به این صورت است که ابتدا بایستی آن فرصت شغلی در 3 هفته تا 3 ماه در کشور مورد نظر و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی عمومی شود. اگر در این مدت متقاضی از کشور اصلی و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای آن فرصت شغلی وجود نداشته باشد، پرونده متقاضیان سایر کشورها نیز بررسی شده که به دلایل مختلف شانس ایرانی ها کمتر از بقیه خواهد بود. در نتیجه متقاضیان دریافت اقامت ایتالیا از طریق کار باید شرایط خود را برای این موضوع بهبود ببخشند. یکی از راه ها برای این هدف همان طور که اشاره شد گذراندن یک دوره تحصیلی در کشور مورد نظر خواهد بود. چرا که فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات آموزشی هر کشوری از شانس بالاتری نسبت به سایر شهروندان کشورهای خارجی برای یافتن شغل در آن کشور برخوردار می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روش های مهاجرت کاری لطفا کلیک نمایید. 

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج را می توان کم هزینه ترین و ساده ترین راه دریافت اقامت این کشور عنوان کرد. هرچند این روش نیز پیچیدگی های مخصوص به خود را داشته که مهمترین آن ها یافتن گزینه مناسب جهت ازدواج است. مانند اغلب کشورهای دنیا در صورتی که فردی با یکی از شهروندان ایتالیا یا شخصی که اقامت دائم این کشور را داشته، ازدواج کند، در صورت برخورداری از شرایط مورد نظر، امکان اخذ اقامت ایتالیا با ازدواج و مهاجرت به این کشور را خواهد داشت. علاوه بر یافتن گزینه مناسب، به واسطه سوء استفاده هایی که در سالیان گذشته با ازدواج صوری در این روش صورت گرفته است، سخت گیری های زیادی توسط ایتالیا و سایر کشورهای دنیا در این زمینه اعمال می شود.

تا زمانی که برای دولت ایتالیا پایداری و ثبات ازدواج محقق نشده امکان اخذ اقامت دائم وجود نداشته و در صورت جدایی در سال های ابتدایی حتی امکان اخراج فرد و بازگرداندن وی به کشور مقصد وجود دارد. علاوه بر این موراد زوج یا زوجه شهروند ایتالیا بایستی از شرایط اقتصادی و کاری بسیار خوبی برخوردار بوده تا بتواند هزینه های زندگی شخص دیگر را نیز تامین نماید. نکته مثبتی که در مورد اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج وجود دارد، اهمیت نداشتن جنسیت فرد متقاضی و فرد شهروند این کشور است. چرا که این موضوع در برخی از کشورها بر اساس ساختار جمعیتی شان متفاوت است.

اقمت ایتالیا - اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج بدین صورت است که متقاضی و همسرش بایستی ازدواج رسمی نموده به صورتی که ازدواج آن ها در یک دفترخانه رسمی ثبت شده و به تایید 2 کشور به خصوص کشور ایتالیا برسد. اگر متقاضی در ایتالیا سکونت داشته و با یک شهروند این کشور ازدواج کند، بعد از گذشت مدت زمان 6 ماه امکان اخذ تابعیت ایتالیا در صورت واجد شرایط بودن و اثبات مدارک، برای وی مهیا خواهد بود.

ولی در صورتی که فردی از خارج از کشور ایتالیا بخواهد از این روش تابعیت این کشور را اخذ نماید، این موضوع پس از 3 سال تداوم رابطه، امکان پذیر خواهد شد. اگر متقاضی و همسرش صاحب فرزند شده و یا نوزادی را به فرزند خواندگی قبول کنند، طول زمان دریافت تابعیت ایتالیا نصف شده و به 5/1 سال کاهش خواهد یافت.

اقامت ایتالیا-اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

در صورتی که فرد بخواهد از خارج از کشور ایتالیا بدین منظور اقدام نماید، متقاضی بایستی مدارکی را به سفارت این کشور ارائه دهد که مهمترین آن ها عبارت اند از:

 • مدارک شناسایی زوج و زوجه (شناسنامه، کارت ملی و …)
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی ازدواج معتبر و رسمی و تداوم رابطه تا پیش از صدور اقامت
 • کپی کتمل از تمام صفحات پاسپورت متقاضی
 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت از طریق ازدواج و واریز مبلغ مورد نیاز (200 یورو) جهت بررسی پرونده

اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری یکی دیگر از راه های اخذ اقامت این کشور می باشد. این روش بیشتر مناسب افرادی بوده که از سرمایه و تمکن بالایی برخوردار بوده و دارای سوابق کارآفرینی و اقتصادی هستند. خود موضوع سرمایه گذاری در ایتالیا به روش های متفاوتی امکان پذیر می باشد.

در یکی از این روش ها که سرمایه گذاری مستقیم یا Investment نام داشته متقاضی می تواند میزان سرمایه مورد نظر دولت ایتالیا را در اختیار آن ها قرار داده و در ازای آن ابتدا اقامت موقت ایتالیا و بعد از چند سال اقامت دائم این کشور را دریافت کند. این روش شامل 3 برنامه 2 میلیون یورویی در اوراق دولت، 2 میلیون یورویی در خرید سهام شرکت های ایتالیایی و 1 میلیون یورویی در پروژه های منافع عمومی (غیر قابل بازگشت) می باشد.

اقامت ایتالیا-اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

در 2 برنامه اول سرمایه فرد تا پایان پروژه ها در اختیار دولت ایتالیا بوده، هیچ گونه سودی به آن تعلق نگرفته و متقاضی حق دریافت پول خود را نخواهد داشت. پس از اتمام پروژه سرمایه فرد به وی برگشت داده خواهد شد. اقامت ایتالیا با سرمایه گذاری در صورت داشتن تمکن مالی مورد نیاز منجر به دریافت اقامت متقاضی و خانواده وی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) شده و مزایای بسیاری به دنبال خواهد داشت.

از مزایای دیگر این روش، سرمایه گذاری در یکی از قدرتمندترین اقتصادی های دنیا و عضو گروه G8 (8 کشور برتر اقتصادی دنیا) بوده که به دلیل این که در سالیان اخیر با بحران اقتصادی مواجه بوده، به دنبال ایجاد فرصت های سرمایه گذاری دقیق و حساب شده با شرایط راحت جهت کارآفرینی و رونق بازار و کسب و کار می باشد. روش دیگر اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری برنامه ثبت شرکت بوده که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بهترین کشورها برای سرمایه گذاری لطفا کلیک نمایید. 

اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت یکی دیگر از راه های دریافت اقامت ایتالیا با سرمایه گذاری در این کشور می باشد. از آنجا که میزان سرمایه مورد نیاز برای روش سرمایه گذاری مستقیم در ایتالیا و اغلب کشورهای دنیا بسیار بالاست، به طور کلی روش سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا با نام ثبت شرکت شناخته می شود. این روش به هزینه های پایین تر هم امکان پذیر بوده و متقاضیان دریافت اقامت ایتالیا با ثبت شرکت باید حداقل 200 هزار یورو برای این موضوع در نظر داشته باشند. در این روش بهتر است متقاضی دارای سابقه مدیریت اقتصادی و یا کسب و کار و کارآفرینی بوده تا بتواند به موفقیت دست یابد. چگونگی این روش بدین صورت است که معمولا متقاضی می بایست یک طرح توجیهی اقتصادی (Business Plan) ارائه نموده و شرکت خود را ثبت نماید.

اقامت ایتالیا-اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

این کسب و کار باید در ایتالیا توجیه پذیر بوده و به واسطه آن چند نفر از شهروندان ایتالیایی را مشغول به کار کرده، برای آن ها حقوق، بیمه و مالیات پرداخت نماید. عموما در ابتدا به متقاضی اصلی و خانواده وی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقامت موقت داده و برای یک دوره نیز تمدید می شود. در طی این زمان اگر کار اقتصادی فرد به نتیجه رسیده، دارای ثبات اقتصادی بوده و سودآور شده باشد، در نهایت امکان دریافت اقامت دائم را نیز به همراه خواهد داشت.

به خاطر بحران اقتصادی اروپا، دولت ایتالیا برنامه های مناسبی را جهت حمایت از سرمایه گذاران بین المللی در نظر گرفته و سرمایه گذاری در این کشور از طریق ثبت شرکت مزایای خواهد داشت که مهمترین آن ها عبارت اند از:

 • بهره مندی از حمایت های دولت ایتالیا شامل کاهش مالیات، ساده سازی فرآیند اداری جهت دریافت مجوزهای لازم
 • سرمایه گذاری در یکی از قوی ترین اقتصاد های دنیا به ویژه در بخش صنعت و گردشگری
 • سرمایه گذاری در سیستم اقتصادی متنوع و قوی در حوزه صادرات
 • سرمایه گذاری در کشور برگزار کننده تعداد زیادی از نمایشگاه های تجاری جهان
 • سرمایه گذاری در کشوری دارای پایه های اقتصادی مناسب
 • امکان بهره گیری از نیروهای کاری متخصص و مجرب به ویزه در حوزه صنعت و توریسم با دستمزد کم
 • بهره مندی از فرصت های جدید سرمایه گذاری به خاطر تغییرات صورت گرفته پس از رکود اقتصادی
 • بهره مندی از اصلاحات ایجاد شده در نظام بانکی و بازار کسب و کار و گسترش آن

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید