...
Search
Close this search box.
Cities-in-Italy-Rome
آریانااپلای » بلاگ » مهاجرت » شهرهای ایتالیا

آشنایی با شهرهای ایتالیا

Familiarity with Italian cities

آشنایی به شهرهای ایتالیا برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. در سال های اخیر به دلایل متعدد تعداد متقاضیان مهاجرت به ایتالیا رو به افزایش بوده و همین موضوع اهمیت داشتن آگاهی در مورد شهرهای ایتالیا را نمایان می سازد. چرا که هر کدام از شهرهای ایتالیا ممکن است ویژگی های خاص خود را داشته و هر فردی بر مبنای ویژگی های شخصی و خانوادگی خود، مسیر و هدف خاصی را برای مهاجرت دنبال می کند.

راه های مختلفی برای اخذ اقامت ایتالیا و مهاجرت به این کشور وجود داشته که از جمله آن ها می توان به تحصیل در ایتالیا، مهاجرت کاری به ایتالیا، سرمایه گذاری در ایتالیا و یا مهاجرت از طریق ازدواج به ایتالیا اشاره کرد. یا حتی ممکن است شهرهای ایتالیا از منظر توریستی و گردشگری برای برخی متقاضیان سفر به این کشور دارای اهمیت باشد.

شهرهای ایتالیا

به ویژه اگر قصد دارید برای اولین بار سفر به این کشور را تجربه کنید، بر اساس دلیل و هدفتان قطعا این سوال برای شما پیش می آید که از بین شهرهای ایتالیا مناسب ترین برای هدفتان کدام است؟ به عنوان مثال اگر  قصد تحصیل در ایتالیا را داشته باشید قطعا باید شهرهای دانشگاهی ایتالیا را مد نظر قرار دهید و یا اگر قصد کار در این کشور را دارید باید روی شهرهای صنعتی و پر رونق از نظر اقتصادی و کسب و کار متمرکز شوید. یا اگر قصد سفر توریستی و گردشگری در این کشور را دارید بایستی با جاذبه های مختلف توریستی و گردشگری این کشور که اتفاقا بسیار پرشمارند آشنا شویذ و توریستی ترین شهرهای ایتالیا را بشناسید.

در ادامه شهرهای ایتالیا را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داده و پیش از آن آشنایی با کشور ایتالیا هم قطعا می تواند مفید و موثر باشد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

اگر قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید مقاله ی تخصصی تهیه شده در این زمینه اطلاعات کاملی به شما میدهد.

شهرهای ایتالیا

آشنایی با ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته جهان با تاریخ و فرهنگی غنی در اروپای جنوبی واقع شده و پایتخت آن شهر باستانی و با شکوه رم می باشد. این کشور در حال حاضر یکی از برترین قدرت های اقتصادی دنیا و عضو گروه G8 (هشت قدرت بزرگ اقتصادی دنیا) بوده و هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان است. این کشور متشکل از شبه جزیره ایتالیا و جزایر سیسیل و ساردنی واقع در دریای مدیترانه بوده که محل تولد بسیاری از تمدن های دنیا می باشد.

به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی این کشور از آن به همراه یونان به عنوان دروازه ورود به اروپا نام برده شده و همچنین با القابی چون سرزمین باستان و سرزمین چکمه (اشاره به شکل نقشه جغرافیایی ایتالیا) شناخته می شود. ایتالیا دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی منحصر به فرد بسیاری بوده به گونه ای که بیشترین آثار ثبت شده در سازمان یونسکو از یک کشور متعلق به ایتالیاست.

شهرهای ایتالیا

ایتالیا با داشتن جمعیت بالغ بر حدود 61 میلیون نفر پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و چهارمین کشور پر جمعیت دنیا محسوب می شود. بیش از 90 درصد مردم این کشور مسیحی بوده و زبان رسمی این کشور ایتالیایی می باشد. ایتالیا دارای آی و هوای معتدل فصلی و مدیترانه ای بوده که با آب و هوای مناطق کوهستانی آن بسیار متفاوت است.

علاوه بر صنعت گردشگری و توریسم که سالانه حدود 20 میلیون نفر از این کشور بازدید نموده، صنایع مختلف دیگری مانند فلزکاری، ماشین آلات، شیمیایی، مواد غذایی و نوشیدنی، وسائل نقلیه، منسوجات و البسه، هواپیما و کشتی سازی، پتروشیمی، برق، اتمی و نظامی و انرژی های تجدیدپذیر پایه های اقتصاد این کشور را شکل داده اند. علاوه بر دلایل توریستی به واسطه وجود دانشگاه های معتبر و نظام آموزشی معتبر در مقایسه با هزینه های نسبتا پایین، بسیاری از افراد علاقه مندند تحصیل در این کشور را تجربه نمایند. در نتیجه برای آشنایی بیشتر با شهرهای ایتالیا تا این مطلب را تا پایان مطالعه فرمایید.

جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه ویزای تحصیلی ایتالیا مقاله تنظیم شده در این زمینه را مطالعه فرمایید.

شهرهای ایتالیا

تقسیمات کشوری ایتالیا

کشور ایتالیا از منظر جغرافیایی و تقسیمات کشوری در ابتدا به 20 منطقه یا ناحیه کلی تقسیم شده که تعداد 5 تا از آن ها به شیوه ای از خودمختاری اداره شده و دولت ایتالیا رسیدگی به این نواحی را به وسیله منتخبین محلی مورد ارزیابی قرار می دهد. پس از این تقسیم بندی و به شکلی دیگر این کشور دارای 110 ایالت یا استان بوده که در همه آن ها حدود 8100 شهرداری وجود دارد. همچنین در سال 2009 میلادی تعداد 15 شهر از شهرهای ایتالیا لقب ابرشهر یا متروپولیس را دریافت نمودند که البته مراحل اجرایی این تقسیمات هنوز انجام شده است.

به طور کلی می توان شهرهای ایتالیا را به 2 گروه شمالی و جنوبی تقسیم نمود که هر کدام ویژگی ها و شرایط مخصوص به خود را دارند. مثلا شهرهای شمالی ایتالیا دارای ویژگی هایی چون تراکم جمعیت بالاتر، کیفیت و رفاه زندگی مناسب تر و قطعا هزینه های زندگی بیشتر بوده در حالی که این موضوع در شهرهای جنوبی ایتالیا کاملا برعکس می باشد.

تقسیمات کشوری ایتالیا

کشور ایتالیا از منظر جغرافیایی و تقسیمات کشوری در ابتدا به 20 منطقه یا ناحیه کلی تقسیم شده که تعداد 5 تا از آن ها به شیوه ای از خودمختاری اداره شده و دولت ایتالیا رسیدگی به این نواحی را به وسیله منتخبین محلی مورد ارزیابی قرار می دهد. پس از این تقسیم بندی و به شکلی دیگر این کشور دارای 110 ایالت یا استان بوده که در همه آن ها حدود 8100 شهرداری وجود دارد. همچنین در سال 2009 میلادی تعداد 15 شهر از شهرهای ایتالیا لقب ابرشهر یا متروپولیس را دریافت نمودند که البته مراحل اجرایی این تقسیمات هنوز انجام شده است.

به طور کلی می توان شهرهای ایتالیا را به 2 گروه شمالی و جنوبی تقسیم نمود که هر کدام ویژگی ها و شرایط مخصوص به خود را دارند. مثلا شهرهای شمالی ایتالیا دارای ویژگی هایی چون تراکم جمعیت بالاتر، کیفیت و رفاه زندگی مناسب تر و قطعا هزینه های زندگی بیشتر بوده در حالی که این موضوع در شهرهای جنوبی ایتالیا کاملا برعکس می باشد.

شهرهای ایتالیا

برخی از مهمترین شهرهای ایتالیا عبارت اند از: رم، میلان، ناپل، تورین، پالرمو، جنوا، بولونیا، فلورانس، باری، کاتانیا، ونیز، ورونا، مسینا، پادوا، تریسته، تارانتو، برشا، پراتو، ریدجو کالابریا و مودنا.

شهرهای دیدنی ایتالیا

شهرهای دیدنی ایتالیا همان طور که اشاره شد و به واسطه صنعت توریسم و گردگشری این کشور اولین سوالی است که در ذهن متقاضیان سفر به این کشور نقش می بندد. ایتالیا با داشتن بیش از 50 اثر ثبت شده جهانی جزو کشورهایی است که هرساله جمعیت زیادی را به عنوان گردشگر در خود می بیند. کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که توانسته مثل ایتالیا تاریخ خود را محافظت نماید. در این کشور بناهای تاریخی فراوانی با شاهکارهای معماری قرون وسطایی، جاذبه های طبیعی بکر و زیبایی های هنری متعدد وجود داشته که به وسیله سیستم حمل و نقل ریلی به هم وصل شده اند.

تعداد مکان های دیدنی در شهرهای ایتالیا آن قدر زیاد است که حتی انتخاب نقطع شروع جهت بازدید از این کشور را مشکل می سازد. به عنوان نمونه حداقل یک هفته زمان صرفا جهت بازدید از شهر رم مورد نیاز می باشد چرا که این شهر بیشترین آثار ثبت شده در سازمان یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) را به خود اختصاص داده است. در ادامه با شهرهای دیدنی ایتالیا به طور جداگانه آشنا خواهیم شد.

شهرهای ایتالیا

 

 

رم، شهر ابدی

شهر رم (به ایتالیایی Roma) بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای ایتالیا با داشتن نزدیک به 3 میلیون نفر جمعیت، به عنوان پایتخت کشور ایتالیا شناخته می شود. این شهر همچنین با داشتن مساحت حدود 136 هزار کیلومتر مربع، گسترده ترین ناحیه شهری ایتالیا نیز به شمار می آید. این شهر جزء شهرهای مهم ایتالیا نیز محسوب شده و مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی (فائو) می باشد. رم به بهره مندی از تاریخی سه هزار ساله، تعداد زیادی از آثار باستانی، کلیساهای قرون وسطایی، آب نماهای چشم نواز و زیبا، موزه ها و کاخ های سلطنتی دوران رنسانس چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

نکته بسیار جالب و قابل تامل با وجود گنجینه های تاریخی بسیار در مورد این شهر؛ زنده بودن، زندگی شبانه و پر از هیاهو بودن آن به عنوان شهری مدرن می باشد که امروزه در سراسر جهان شناخته شده، و از آن به نیکی یاد می شود.

شهرهای ایتالیا

کوچکترین کشور جهان با نام “واتیکان” در مرکز این شهر قرار داشته و محل اقامت پاپ در نظر گرفته شده است. بازدید از این شهر و آثاری چون میدان بیضی شکل “سن پیتر” و فواره های آن به همراه کشور واتیکان می تواند در کنار آب و هوای معتدل مدیترانه ای بسیار شیرین و لذت بخش باشد. آن قدر تعداد جاذبه های مختلف در این شهر زیاد است که معمولا حداقل بین 3 روز تا یک هفته زمان جهت یک بار دیدن آن ها مورد نیاز خواهد بود. در بین شهرهای ایتالیا معروف است که در این شهر نباید عجول بوده و آرام و با طمانینه گام بردارید چرا که به هر طرف چشم بیاندازید موردی برای دیدن، لذت بردن و دچار شگفتی شدن وجود دارد.

از مهمترین جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر رم که به شهر گلادیاتورها نیز شهرت دارد، می توان به موراد زیر اشاره نمود:

 • کولوسِئوم
 • میدان سِنت پیتِر
 • باسیلیکای سِنت پیتِر
 • معبد پانتِئون
 • آب‌‌نمای ترِوی
 • پله های اسپانیایی
 • انجمن رمی
 • کلیسای سیستین
 • مجموعه موزه های واتیکان
 • میدان ناوونا
 • قلعه سنت آنجلو
 • تپه پالاتین
 • گالری بورگزه
 • کلیسای دی سانتا ماریا مگیوره
 • باغ های ویلای بورگزه
 • محله ی قدیمی تراتستور
 • محراب وطن
 • پل سنت آنجلو
 • کاخ کوئیرینال
 • میدان دل پوپولو
 • طاق کنستانتین
 • باسیلیکای سِنت کلِمِنت
 • میدان وِنِتزیا
 • ویلای فارنِسینا
 • آب‌نمای دِی کواترو فیومی
شهرهای ایتالیا

فلورانس، آتن سده‌های میانه

فلورانس یکی دیگر از شهرهای ایتالیا بوده که جاذبه های تاریخی دیدنی فراوانی داشته و هر گردشگری را مسحور خود می کند. این شهر در حال حاضر مرکز ناحیه توسکانی ایتالیا بوده که علاوه بر جاذبه های تاریخی شهر فلورانس، از جاذبه های طبیعی بی نظیری نیز برخوردار است. شهر فلورانس ایتالیا حدود 400 هزار نفر جمعیت دارد. این شهر از مراکز اصلی تجارت اروپا در زمان های قدیم در بین شهرهای ایتالیا بود و یکی از ثروتمندترین شهرهای آن زمان به شمار می رفته است.

شهر فلورانس پایتخت رنسانس، یکی از بزرگترین شهرهای هنری اروپا بوده که با نقاضی های دیواری و مجسمه های خاص همواره بینندگان این آثار را در شگفتی ها و زیبایی های فراوان غرق نموده است. علاوه بر این آثار موزه ها و کلیساهای فراوانی وجود داشته که گنبد آجری رنگ یکی از کلیساها به عنوان یکی از عظیم ترین گنبدهای آجری دنیا محسوب می شود.

شهرهای ایتالیا

همچنین گالری ها و آثار هنری فراوانی در این شهر به نمایش گذاشته شده که دیدن آن ها به همه افراد توصیه می شود. به عنوان نمونه گالری اوفیتزه یکی از قدیمی ترین و معروف ترین موزه های هنر نقاشی در سراسر دنیا بوده که مانند آن در هیچ جای دنیا یافت نمی شود. از دیگر مکان های دیدنی فلورانس، یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا، موزه آکادمیا بوده که مجسمه معروف داوود به عنوان یکی از شاهکارهای میکل آنژ در آن قرار داشته که همه گردشگران را مجذوب خود می نماید.

علوم هنری مختلف به ویژه معماری و مجسمه سازی در شهر فلورانس از جایگاه خاصی برخوردار بوده و همچنین این شهر محل سکونت 350 نفر از 1000 نفر، مهم ترین هنرمندان سال های هزار تا 2000 میلادی می باشد.

از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر فلورانس ایتالیا که دیدن آن ها به همه گردشگران این کشور توصیه می شود، می توان موارد زیر را نام برد:

 • کلیسای جامع سانتا ماریا
 • پل پونته وچیو
 • موزه سن مارکو
 • قلعه قدیمی فلورانس
 • رود آرنو
 • میدان سینیوریا
 • قصر مدیچی
 • پارک بوبولی
 • کلیسای سانتا ماریا نوولا
 • کلیسای سانتا کروسه
 • پل وکیو
 • کاخ و گالری اوفیتزی
شهرهای ایتالیا

ونیز، موزه ای در فضای باز

ونیز (به ایتالیایی Venezia)، شهر روی آب، شهر عشاق ایتالیا یکی از شهرهای ایتالیا بوده که در شمال شرقی این کشور واقع شده است. جزیره ونیز در خلیجی از تالاب ونتزیا در مجاورت دریای آدریاتیک قرار داشته و به شکل جزیره های کوچک می باشد. این جزایر از طریق کانال هایی از یکدیگر مجزا شده و عبور و مرور در آن توسط قایق صورت گرفته و می توان گفت تنها شهر از شهرهای ایتالیا در جهان است که اتوموبیل در آن یافت نمی شود.

این شهر به خاطر همین شرایط خاص و ویژه اش و وجود جاذبه های باستانی، معماری و هنری فراوان یکی از آثار ثبت شده ایتالیا در میراث جهانی یونسکو بوده و هر ساله میلیون ها نفر از تمام دنیا برای بازدید از این شهر به ایتالیا سفر می کنند. این شهر از شهرهای ایتالیا همچنین مرکز فعالیت های هنری در دوران معاصر بوده به صورتی که جشنواره های فراوانی در آن برگزار می شود.

شهرهای ایتالیا

معروفترین این جشنواره های دوسالانه، جشنواره هنر و معماری بوده که در ونیز برگزار شده و ارائه دهنده همه مواردی می باشد که در سطح دنیا انجام شده است. ساکنین این شهر حدودا 600 هزار نفری نیز، همواره در حفاظت از هنر و خلاقیت و آثار و هنری مشارکت بسیار خوبی داشته اند. از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان کلیسای جامع سن مارکو را نام برد. ونیز در میان شهرهای ایتالیا به شهر عابرین پیاده معروف بوده، که با داشتن کوچه های باریک که به عنوان کانال از آن ها استفاده می شده، برای پیاده روی و قدم زدن بسیار مناسب و لذتبخش می باشد.

یکی از ویژگی های بارز این شهر در میان سایر شهرهای ایتالیا که بر زیبایی های آن افزوده وجود پل های فراوان (417 پل) بوده که تا قرن شانزدهم پله نیز نداشتند. از جمله مهمترین صنایع این شهر می توان نقاشی و شیشه سازی را نام برد که از این طریق دنیا دیچه دیگری به روی صنعت دنیا گشود.

یکی از توصیه های مهم به افرادی که قصد سفر به شهرهای ایتالیا را دارند، بازدید از این شهر منحصر به فرد و خاص می باشد. از مهمترین جاذبه های دیدنی شهر ونیز ایتالیا بایستی موارد زیر را در نظر گرفت:

 • میدان و کلیسای سن مارکو
 • پل افسوس ها
 • گراند کانال
 • پل ریالتو
 • کلیسای سانتا ماریا دلا سالوت
 • آرسنال
 • ریوا دلی اسکیاوونه
 • کاخ سانتا سوفیا
 • مورانو
 • مجموعه پگی گوگنهایم
 • جزیره و کلیسای سن جورجو ماجوره
 • گالری آکادِمیا
 • لیدو
 • کاخ دوج ‌ها
 • گشت‌زنی در کانال بزرگ با واپورِتو
 • برج ناقوس سان مارکو
 • کلیسای سانتا ماریا آسونتا
 • جزیره‌ تورسِلو

میلان، پایتخت مد و فشن دنیا

میلان (به ایتالیایی Milano) دومین شهر پرجمعیت ایتالیا که از نظر وسعت نیز در همین جایگاه در میان شهرهای ایتالیا قرار دارد، در شمال کشور ایتالیا واقع شده است. این شهر مرکز ناحیه لومباردی بوده و یکی از پیشرو ترین شهرهای ایتالیا و جهان در حوزه های اقتصادی، هنری، مد، آموزش، حمل و نقل، سرگرمی، معماری و رسانه به شمار می رود. شهر میلان نزدیک به 5/1 میلیون نفر جمعیت داشته که اکثر آن ها پیرو مذهب کاتولیک مسیحیت بوده که به عنوان پنجمین شهر بزرگ قاره اروپا شناخته می شود.

شهر میلان یکی از 6 پایتخت مد جهان به شمار رفته و دفاتر مرکزی خانه های مد مطرحی همچون پرادا، آرمانی، ورساچه، دولچه اند گابانا، میسونی، موسکینو، ارمنجیلدوزنیا، کانالی، میومیو، اترو و شرکت لوکساتیکا به عنوان بزرگترین تولید کننده عینک دنیا در این شهر واقع شده است. هفته مد میلان یکی از 4 جشنواره برتر دنیا محسوب شده که از سال 1985 هر سال در این شهر برگزار می شود.

شهرهای ایتالیا

از میلان در بین شهرهای ایتالیا، به عنوان قطب مالی و تجاری ایتالیا نام برده شده که محل قرارگیری برترین بانک های این کشور و بورس ایتالیا نیز می باشد. می توان گفت که میلان در میان شهرهای ایتالیا یک شهر کاملا توریستی و گردشگری در نظر گرفته نشده و ممکن است بیشتر برای کار و فعالیت های اقتصادی مناسب باشد، اما به ویژه برای افرادی که رم و فلورانس را قبلا دیده اند، دیدن این شهر نیز زیبایی خاص خود را به همراه داشت. به خصوص می توان گفت از بین شهرهای ایتالیا، شهر میلان برای خرید هدایا و سوغات بسیار مناسب بوده و فروشگاه های لوکس متعددی در تمام نقاط شهر و به ویژه در منطقه Quadrilatero D ‘Oro وجود دارد.

شهرهای ایتالیا

میلان کوله باری مملو از فرهنگ و هنر را بر دوش داشته و اثر هنری نقاشی معروف لئوناردو داوینچی با عنوان شام آخر بر روی دیوار در این شهر قابل مشاهده می باشد. از سایر جاذبه های گردشگردی، فرهنگی و تاریخی این شهر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کلیسای جامع میلان
 • کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه
 • خانه اپرای لا اسکالا
 • قصر سفورزا
 • عمارت پیاتزا دی مرکانتی
 • کلیسای امبروز مقدس
 • گورستان منیومنتال
 • گالری ویتوریو امانوئل
 • محله ناویلی و کانال گرند ناویلی
 • موزه هنر پیناکوتکا دی بررا
 • ورزشگاه سن سیرو
 • پارک سمپیونه
 • محله بررا
 • موزه پلدی پتزولی
 • کتابخانه پیناکوتئا امبروسیانا
 • گالری هنر مدرن
 • خرابه‌های رومی سن لورنزو
 • موزه باگاتی والسچی
 • موزه ملی علوم و فناوری لئوناردو داوینچی
 • طاق صلح میلان
 • بنیاد پرادا
 • تاکستان لئوناردو
 • تئاتر پیکولو
 • کاخ سلطنتی میلان
 • موزه تاریخ طبیعی میلان
 • ایستگاه راه آهن مرکزی میلان

ناپل، رنگارنگ و اسرارآمیز

ناپل (به ایتالیایی Napoli) یکی از پر جنب و جوش ترین شهرهای ایتالیا به شمار می رود. این شهر ساحلی دارای حدود 1 میلیون نفر جمعیت بوده و سومین شهر بزرگ ایتالیا محسوب می شود. شهر ناپل مرکز ناحیه کامپانیا و استان ناپل در جنوب این کشور واقع شده و مهمترین شهر این منطقه در نظر گرفته می شود. در واقع می توان گفت ناپل قطب اقتصادی و فرهنگی جنوب ایتالیا بوده و از آن به عنوان شهر جنوبی ایتالیا که بهشت تابستانی گردشگران است، یاد می شود.

شهرهای ایتالیا-ناپل، رنگارنگ و اسرارآمیز

در درون ناحیه شهری ناپل بناها و آثار بسیار با ارزش تاریخی و معماری وجود داشته که به همین علت در سال 1995 میلادی، کل قسمت قدیمی شهر به در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. آتشفشان وزوو (به عنوان تنها آتشفشان فعال منطقه اروپا) که در قسمت شرقی شهر ناپل قرار گرفته از درون شهر قابل مشاهده می باشد. اصلی ترین بنای اقتصاد این شهر بر پایه صنعت توریسم استوار بوده و پس از آن صنایع کشتی سازی، مواد شیمیایی، مواد غذایی، دستکش، آهن، فولاد و ماشین سازی قرار می گیرد.

از مهمترین دلایل شهرت ناپل در دنیا به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا می توان زندگی رنگین خیابانی، غذاهای بی نظیر (محل تولد اسپاگتی و پیتزا)، ترانه های خاص سبک بل کانتو و موزه ملی آن را نام برد. این موزه به واسطه داشتن نقاشی های فراوان رومی و یونانی و همچنین تندیس های کشف شده از شهرهای پمپی، هرکولانیوم و حومه شهر در سطح دنیا شناخته شده است. در میان شهرهای ایتالیا شهر ناپل یک شهر باستانی و افسانه ای در قاره اروپا محسوب شده و آثار زندگی و وجود بشر در این شهر از زمان های نوسنگی یافت شده است.

شهرهای ایتالیا

در نتیجه واضح است که شهر ناپل پر از جاذبه های گردشگری بوده که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موزه ی باستان شناسی ملی ناپلی
 • خیابان سن جورجیو آرمنو
 • خیابان اسپاکاناپولی
 • کلیسای سانسورو
 • تفرجگاه ساحلی و قلعه ی دل اوو
 • تئاتر سان کارلو
 • پیتزا فروشی د میشل
 • قصر سلطنتی ناپل
 • گور دخمه های سن جنارو
 • کلیسای جامع ناپل
 • کاخ سلطنتی و موزه کاپودیمونته
 • تونل بوربون
 • قلعه‌ نُوو
 • صومعه و موزه سن مارتینو
 • کلیسای سن دومنیکو ماجوره
 • صومعه‌ی سانتا کیارا
 • محله‌ی سانتا لوچیا

ورونا، شهر عشق

ورونا (به ایتالیایی Verona) شهری است در شمال ایتالیا که به واسطه وجود خانواده های رومئو و ژولیت، عاشقان سرشناس ایتالیایی در قلب این شهر و داستان عاشق شدن و مرگ آن ها در این منطقه؛ در بین شهرهای ایتالیا به عنوان شهر عشق در میان مردم ایتالیا شناخته می شود. خانه های تاریخی این عشاق مشهور در سطح جهان که داستان عشق آن ها نیز توسط نویسندگان مطرح از جمله دانته و شکسپیر روایت شده، همواره توسط گردشگران مختلف از گوشه و کنار جهان مورد بازدید قرار می گیرد.

شهرهای ایتالیا

داستان مورد نظر به صورت حکاکی بر روی تابلوهایی از سنگ در مکان مقبره ژولیت وجود داشته و توجه بسیاری از افراد را معطوف خود می سازد. شهر ورونا اصلی ترین شهر ناحیه ونتو ایتالیا بوده که به لحاظ موقعیت جغرافیایی خاص در میان شهرهای ایتالیا در شمال این کشور و نیز گذرگاه برنر به عنوان پل ارتباطی بین ایتالیا یا اروپای مرکزی، این شهر را به قطب تجاری و حمل و نقل ریلی این منطقه مبدل نموده است.

جمعیت این شهر در حال حاضر حدود 300 هزار نفر برآورد شده که رشد جمعیت آن حدود 3 درصد بوده است. هنر معماری در این شهر نیز مانند بسیاری از شهرهای ایتالیا بسیار درخشان ظاهر شده که آثار فوق العاده زیبایی را به نمایش گذاشته است. یکی دیگر از دلایل شهرت ورونا به خاطر وجود پل های متعدد و چشم نواز این شهر می باشد. ورونا شهری است که کوچه های تنگ و باریک روستایی، میدان های زیبا و جذاب و آثار تاریخی روم باستان به وفور در آن یافت شده و نکته جالب در مورد شهر این است که در اغلب نقاط شهر و بناهای آن رنگ صورتی خودنمایی کرده که همین موضوع زیبایی ها و جذابیت های این شهر را چند برابر کرده است. همچنین برخی از شهرت این شهر به واسطه داستان شکسپیر در سراسر جهان فراگیر شده است.

شهرهای ایتالیا

حال وقت آن رسیده که جاذبه های تاریخی، هنری و گردشگری این شهر را معرفی نماییم:

 • خانه ی رومئو و خانه ی ژولیت
 • قلعه ی وکیو
 • عمارت اسکالیجر
 • موزه ‌ی کاستل وکیو
 • میدان پیاتزا دل اربه
 • میدان پیاتزا دل اربه
 • آمفی تاتر رومی
 • کلیسای سن زنو ماجوره
 • میدان پیاتزا دی سینیوری
 • کلیسای سانتا ماریا آنتیکا
 • کلیسای جامع ورونا
 • کلیسای سنت آناستازیا
 • باغ و کاخ جوستی
 • هتل Gabbia D’oro

تورین، قطب صنعت اتومبیل سازی

تورین شهری در شمال غربی ایتالیا مهمترین شهر منطقه پیه مونته و همچنین مرکز استان تورینو می باشد. این شهر در بین سال های 1861 تا 1865 عنوان اولین پایتخت ایتالیا را به خود اختصاص داده و سومین شهر اقتصادی و همچنین چهرمین شهر پرجمعیت در میان شهرهای ایتالیا به شمار می رود. این شهر در محل تلاقی دو رودخانه پو و دورا ریپاریا و روی دشت پو جای داشته و علاوه بر رودخانه های ذکر شده، 2 رودخانه استورا دی لنزو و سنگونه نیز در این شهر جریان داشته و به همین واسطه شهر تورین به شهر چهار رودخانه مشهور شده است.

شهرهای ایتالیا

از مهمترین ویژگی های این شهر قرار داشتن در دامنه کوهپایه آلپ و عبور رودخانه پو از وسط شهر می باشد. بر اساس آخرین برآوردها این شهر حدود 1 میلیون نفر جمعیت داشته که حدود 8 درصد آن را مهاجرین تشکیل داده اند. در میان شهرهای ایتالیا تورین به عنوان قطب صنعت اتومبیل سازی این کشور شناخته شده و این صنعت پایه اصلی اقتصاد این شهر را تشکیل می دهد.
کارخانجات بزرگ و مطرح اتومبیل سازی فیات، ایویکو (کامیون و موتور دیزل)، کوماو (رباتیک و ماشین ابزار)، آلفا رومئو و لانچیا (اتومبیل سواری و سبک)، افپیتی (موتور و سیستم های انتقال قدرت) در این شهر وجود دارند. این کارخانجات تورین را به عنوان مرکز ثقل و یکی از اضلاع مثلث صنعتی معروف شمال ایتالیا در کنار شهرهای میلان و جنوا مطرح نموده اند. همچنین این شهر از سیستم حمل و نقل بسیار قدرتمندی بهره برده و سیستم کاملی از اتوبوس بین شهری و تراموا به همراه یک خط مترو در تورین قرار دارد.

شهرهای ایتالیا

به واسطه واقع شدن در منطقه کوهستانی آلپ ورزش های زمستانی از رونق فراوانی در این شهر برخوردار بوده و این شهر میزبان المپیک زمستانی سال 2006 به عنوان مهمترین رویداد ورزشی برگزار شده در این منطقه، بوده است. علاوه بر این موراد تورین نیز مانند اغلب شهرهای ایتالیا جاذبه های تاریخی، توریستی و هنری بسیاری را در خود جای داده که مهمترین آن ها عبارت اند از:

 • کلیسای جامع سن جووانی باتّیستا
 • اسلحه‌خانه آرمریا رئاله
 • کاخ ماداما
 • کاخ کارینیانو زادگاه ویتّوریو امانوئلّه دوم پادشاه ایتالیا
 • نیایشگاه لا موله آنتونلّیانابه عنوان پرستشگاه یهودیان و فرهنگستان علمی
 • لا باسیلیکا دی سوپرگا
 • میدان سن کارلو
 • میدان ویتوریو ونتو
 • میادین پیازا کاستلو
 • قلعه دل والنتینو
 • کلیسای کیه زا گران مادره دی دو
 • موزه مصر شناسی تورین
 • کاخ رئال
 • دروازه پالاتین
 • کاخ سلطنتی
 • گالری سابودا
 • موزه ملی اتومبیل
 • ‏روستای قرون وسطی و پارک ولنتینو

بولونیا، گران ترین شهر ایتالیا

بولونیا (به ایتالیایی Bologna) شهری در شمال ایتالیا به عنوان بزرگ ترین شهر ناحیه امیلیا رومانیا و مرکز پایتخت استان بولونیا در کشور ایتالیا می باشد. این شهر با داشتن حدود 400 هزار نفر جمعیت به عغنوان هفتمین شهر پرجمعیت در میان شهرهای ایتالیا شناخته شده و گاهی اوقات از آن به عنوان گران ترین شهر ایتالیا نیز نام برده می شود. قدیمی ترین دانشگاه جهان با نام دانشگاه بولونیا در این شهر واقع شده و همچنین کارخانه های خودروسازی معروف فراری و مازراتی در حومه این شهر قرار دارند. شهر بولونیا یک دشت حاصلخیز بوده که در کوهپایه های رشته کوه آپنینه به وجود آمده و مرکز اصلی به هم پیوستن راه آهن و جاده های اصلی کشور ایتالیاست که ناحیه شمالی این کشور را با دریای مدیترانه و سواحل جنوبی آدریاتیک متصل می کند.

شهرهای ایتالیا-بولونیا، گران ترین شهر ایتالیا

بنابراین اقتصاد اصلی این شهر بر پایه حمل و نقل و کشاورزی استوار بوده و از مهمترین صنایع آن می توان فرآورده های غذایی، وسایل نقلیه موتوری، پوشاک و بانکداری را نام برد. از منظر هنر و معماری شهر بولونیا به عنوان قلب تپنده عظیم آموزش و فرهنگ در دوره های میانه و ابتدای دوره رنسانس به شمار می رود. موزه های نقاشی متعدد، مراکز باستان شناسی، صنایع دستی و باستانی توسکان و آکادمی هنرهای زیبای بولونیا به عنوان یکی از معتبرترین و قدیمی ترین آکادمی های هنر ایتالیا در این شهر قرار دارند. در این شهر نیز جاذبه های دیدنی فراوان اعم از تاریخی، هنری و توریستی وجود داشته که به خصوص آثار باستانی آن و ساختمان های قدیمی اش چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. از مهم ترین آثار و جاذبه های گردشگری شهر بولونیا می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • میدان اصلی شهر با نام پیازا ماجیوره
 • میدان پیازا سانتو استفانو یا مجموعه هفت کلیسا
 • بازار قدیمی Quadrilatero
 • ایوان سن لوکا به عنوان بزرگترین ایوان دنیا
 • برج Torre Asinelli
 • اولین ساختمان دانشگاه بولونیا با عنوان بنای Archiginnasio
 • مرکز خرید Galleria Cavour
 • برج های بولونیا
 • کلیسا San Petronio
 • موزه باستان شناسی بولونیا
 • گالری ملی بولونیا
 • بازار La Piazzola
 • کلیسا Santuario di Madonna di San Luca
 • برج پرندیپارت
 • موزه یادبود یوتیکا
 • ریحان سنت استفان

جنوا، شهر بندری 

جنوا (به ایتالیایی Genova) یکی دیگر از شهرهای ایتالیا به شمار می رود که در شمال غربی این کشور و سواحل شمالی دریای مدیترانه واقع شده است. تاریخ ایجاد این شهر بندری به حدود قرن چهارم قبل از میلاد نسبت داده شده است. این شهر در نزدیکی مرز ایتالیا با فرانسه قرار داشته و معنای لغوی نام آن نیز دروازه می باشد. دلیل این نام گذاری این است که گویا به واسطه موقعیت جغرافیایی این شهر که به عنوان یک بندر نظامی و محل ارتباط راه های اصلی مختلف بوده، سریعا به بازار اهلی این منطقه و راهی برای تجارت و داد و ستد تبدیل شده است.

شهرهای ایتالیا

شهر جنوا از جمله شهرهای ایتالیاست که در قرون یازدهم و دوازدهم میلادی جایگاه موثری در هدایت انقلاب اقتصادی اروپا داشته و نیروی دریایی آن به تنهایی با نیروی دریایی بسیاری از حکومت های پادشاهی آن دوران قابل مقایسه بوده است. بر اساس آخرین گزارش های ارائه شده جمعیت این شهر حدود 650 هزار نفر تخمین زده شده که اغلب به گویش جنوایی تکلم می کنند. پایه اصلی اقتصاد این شهر صنعت کشتی سازی بوده و صنایعی مانند محصولات آهنی و فولادی، قطعات موتور و اتومبیل، وسایل منجمد سازی، ادوات نظامی، محصولات شیمیایی، صابون و فرآوری محصولات کشاورزی از دیگر صنایع مهم این شهر محسوب می شوند. این بندر غربی نیز مانند سایر شهرهای ایتالیا آثار فراوان گردشگری، تاریخی، هنری و معماری را در خود جای داده که برخی از مهمترین آن ها عبارت اند از:

 • قبرستان استالینو
 • کلیسای جامع سن لورنزو
 • کلیسای آنونتزیاتا
 • محل تولد کریستف کلمب
 • خیابان تاریخی گاریبالدی
 • آکواریوم جنوا
 • دیالوگو دل بویو
 • بوکاداسه
 • بیگو الویتور
 • تئاترو دلا جوونتو
 • موزه دریایی گالاتا
 • میدان د فراری
 • کاخ ریاله
 • کاخ روسو
 • کاخ بیانکو
 • قلعه سانتا ماریا
 • فانوس دریایی جنوا
 • بندر پورتو آنتیکو
 • میدان سان جورجو
 • نروی
 • خیابان ایتالیا
 • کشتی نپتون
 • کره زیستی
 • خیابان 20 سپتامبر
 • میدان کروتو
 • آرکو دلا ویتوریا
شهرهای ایتالیا-جنوا، شهر بندری 

پروجا، شهر جشنواره های هنری

پروجا (به ایتالیایی Perugia) یکی از شهرهای ایتالیا است که در ناحیه اومبریا در قلب این کشور واقع شده و مرکزیت استان پروجا را بر عهداه دارد. این شهر در نزدیکی های رودخانه تیبر واقع شده و بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده حدود 170 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. تنها دانشگاه ایتالیایی برای خارجی ها در این شهر وجود داشته که نام آن دانشگاه خارجیان می باشد. شهر پروجا یکی از مراکز هنری کشور ایتالیا بوده که هرساله میزبان جشنواره های هنری متعدد بوده که از مهم ترین آن ها می توان به جشنواره موسیقی جاز اومبریا (Umbria Jazz Festival) اشاره کرد. وجود بازارها و مغازه های مدرن و فرهنگ بسیار غنی این شهر تعداد زیادی از گردشگران را مجذوب خود ساخته و جاذبه های مختلف گردشگری، تاریخی و هنری نیز در این شهر وجود دارد.

از جمله مهم ترین مکان های دیدنی شهر پروجا می توان موارد زیر را نام برد:

 • روکا پائولینا
 • گالری ملی اومبریا
 • کلیسای سن دومینیکو
 • میدان فونتانا
 • کلیسای پروجا
شهرهای ایتالیا-پروجا، شهر جشنواره های هنری

این ها فقط بخشی از شهرهای دیدنی ایتالیا بوده که به عنوان شهرهای معروف ایتالیا در حوزه توریستی و گردشگری شناخته می شوند. در سایر شهرهای ایتالیا و یا حتی روستاهای این کشور که ممکن است در سطح بین المللی کمتر شناخته شده باشند، آثار و مکان ها و جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد. به طور کلی می توان از شهرهای ایتالیا با عنوان موزه زنده یاد کرد چرا که در هر نقطه از این کشور جاذبه ای برای نوازش چشمان گردشگران یافت می شود. از سایر شهرهای دیدنی ایتالیا و حتی روستاهای توریستی آن می توان سن گیمیگانو، سیه نا، لچه، پمپئی، هرکولانیوم، لوچا، مناجیو، اوترانتو، ریوماجیوره، پالرمو، بلونو، اوربینو، سیراکوز و پیزا را نام برد که دیدن آن ها به همه مسافران کشور ایتالیا توصیه می شود.

بهترین شهر ایتالیا برای مسافرت

بهترین شهر ایتالیا برای مسافرت می تواند دغدغه بسیاری از افرادی باشد که قصد تفریح و گشت و گذار در شهرهای ایتالیا را دارند. بس که در این کشور نقاط دیدنی و جاذبه های تاریخی، توریستی و هنری فراوان یافت شده و مردم آن به خونگرمی و اجتماعی بودن شناخته می شوند. به همین واسطه انتخاب بهترین شهر ایتالیا برای مسافرت از میان یکی از آن شهرهایی که در موردشان صحبت شد، کاری بسیار مشکل بوده و در نتیجه نمی توان برای همه مسافران شهرهای ایتالیا نسخه واحدی تجویز کرد. اینکه هدف فرد از سفر چه بوده و به خصوص علایق و سلیقه های او چگونه خواهد بود، از فاکتورهای تاثیر گذار در انتخاب بهترین شهرهای ایتالیا برای مسافرت می باشند. به عنوان نمونه اگر فردی عاشق تاریخ باستان و دیدن جاذبه ها، بناها و معماری های باشکوه آن دوران بوده، قطعا بهترین شهر ایتالیا برای مسافرت در نظر او می توان شهر رم باشد.

شهرهای ایتالیا-بهترین شهر ایتالیا برای مسافرت

در صورتی که افراد و به ویژه خانم ها به دنبال خرید و گشت و گذار در مراکز خرید بسیار مدرن با حضور برندهای معتبر ایتالیایی باشند، باید شهر میلان را به عنوان بهترین گزینه به آن ها معرفی نمود. افرادی که هنوز هم اهل فضایی دنج و عاشقانه برای گذرندان لحظاتی رمانتیک و پیاده روی های 2 نفره می باشند، ونیز و ورونا را برای سفر آن ها می توان بهترین گزینه دانست. در صورتی که مسافران ایتالیا بیشتر اهل تمدن و فرهنگ بوده و به دنبال دیدن شهری هستند که از آن به عنوان محل تولد رنسانس نام برده می شود، فلورانس می تواند آن ها محسور و مجذوب زیبایی های بی نظیر خود کند. از شهرهای ساحلی و بندری زیبای ایتالیا برای سفر هم می توان ناپل و جنوا را نام برد. عاشقان ورزش های زمستانی نیز می توانند تورین را برای سفر انتخاب نمایند.

نقشه شهرهای ایتالیا

نقشه شهرهای ایتالیا که در کنار هم نقشه کشور ایتالیا را تشکیل می دهند، یکی دیگر از جذابیت های این کشور اروپایی با شمار می رود. همان طور که اشاره شد ایتالیا از 20 ناحیه یا منطقه تشکیل شده که نحوه قرار گیری آن ها در کنار هم شکل خاص و منحصر به فرد نقشه کشور ایتالیا را دقیقا به مشابه یک چکمه می سازند. از این رو کشور ایتالیا لقب کشور چکمه ای را با خود به همراه دارد. این کشور از لحاظ جغرافیایی شبه جزیره ای است که در کرانه های دریای مدیترانه و جنوب اروپا واقع شده و با کشورهای فرانسه، اتریش، واتیکان (در داخل شهر رم قرار دارد)، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. نقشه شهرهای ایتالیا به طور کلی به سه ناحیه شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم می شوند. از نظر تراکم جمعیتی و سطح رفاه زندگی شهرهای شمال ایتالیا مانند میلان نرخ بالاتری را به خود اختصاص می دهند. اصلی ترین شهر ناحیه مرکزی نقشه ایتالیا پایتخت این کشور یعنی شهر رم بوده و از مهمترین شهرهای ناحیه جنوبی ایتالیا می توان ناپل و پالرمو را نام برد.

فاصله بین شهرهای ایتالیا

مسافت بین شهرهای ایتالیا در کنار پارامترهایی مانند هزینه سفر، زمان مورد نظر، تعداد شهرها، سیستم حمل و نقل درون شهری و آثار و جاذبه های گردشگری از موارد تاثیر گذار در برنامه ریزی برای سفر به این کشور خواهند بود. فاصله شهرهای ایتالیا از هم به ویژه برای افرادی که به صورت شخصی اقدام به مهاجرت به ایتالیا و سفر به این کشور می کنند، بسیار حائز اهمیت می باشد. واضح است که عوامل ذکر شده می تواند برای هر شخص یا خانواده ای به واسطه علایق، شرایط شخصی و خانوادگیشان متفاوت بوده و در نتیجه نمی توان یک روش و برنامه را برای همه افراد در نظر گرفت. وقتی صحبت از فاصله بین شهرهای ایتالیا به میان می آید، اغلب منظور فاصله بین شهر های مهم این کشور شامل رم، ونیز، فلورانس، میلان و ناپل بوده که بیشترین میزان بازدید گردشگران را به خود اختصاص داده اند. سیستم حمل و نقل درون شهری ایتالیا شامل اتوبوس بین شهری و قطارهای پر سرعت بوده که هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

شهرهای ایتالیا-فاصله بین شهرهای ایتالیا

اما از آن جایی که معمولا در سفر توریستی فرصت محدود است، اغلب افراد قطارهای سریع السیر را برای طی کردن فاصله بین شهرهای ایتالیا انتخاب می کنند. فاصله زمانی بین پایتخت ایتالیا با سایر شهرهای توریستی این کشور و شهرهای توریستی ایتالیا از هم توسط قطارهای تندرو به صورت زیر است:

 • رم به فلورانس – 1 ساعت 30 دقیقه
 • رم ناپل – 1 ساعت 15 دقیقه
 • رم به میلان – 3 ساعت
 • رم به ونیز – 4 ساعت
 • فلورانس به ونیز – 2 ساعت
 • فلورانس به میلان – 2 ساعت

فاصله تقریبی بین توریستی ترین شهرهای ایتالیا از نظر مسافت نیز بر حسب کیلومتر در جدول زیر آورده شده است:

شهررمونیزفلورانسمیلانناپل
رم530280480225
ونیز530260278533
فلورانس280260305408
میلان480278305556
ناپل225533408556

پراکندگی جمعیت در شهرهای ایتالیا

پراکندگی جمعیت در شهرهای ایتالیا مانند هر کشور دیگری، می تواند یکی از عوامل توسعه آن شهر در نظر گرفته شود. مولفه پراکندگی جمعیت از آن نظر حائز اهمیت است که می توان با بررسی دلایل آن به نکات بسیار مفیدی در مورد یک شهر یا منطقه دست یافت. اینکه چه عواملی باعث رشد جمعیت یک شهر شده و یا عواملی باعث کاهش جمعیت آن می تواند باشد؟ در صورت یافتن پاسخ دقیق این سوال ها می توان برنامه ریزی های بسیار بهتری جهت اتخاذ تصمیمات مفید برای آن شهر یا نقطه از هر کشور، در نظر گرفت. همان طور که اشاره شد ایتالیا طبق آخرین گزارشات منتشر شده با داشتن جمعیت حدود 61 میلیون نفری رتبه بیست و چهارمین کشور پرجمعیت دنیا و پنجمین کشور پرجمعیت اروپا را به خود اختصاص داده است. مانند اغلب کشورهای دنیا شهر رم به عنوان پایتخت ایتالیا با داشتن حدود 3 میلیون نفر جمعیت، بیشترین ساکنین این کشور را در خود جای داده است.

شهرهای ایتالیا-پراکندگی جمعیت در شهرهای ایتالیا

در رتبه دوم پرجمعیت ترین شهرهای ایتالیا، شهر شمالی میلان قرار داشته که حدود 3/1 میلیون نفر جمعیت داشته و پس از آن شهرهای ناپل و تورین با حدود 1میلیون نفر جمعیت، تنها شهرهای با جمعیت میلیونی کشور ایتالیا به شمار می روند. به طور کلی تراکم جمعیت در شهرهای شمالی ایتالیا بیشتر بوده و هرچه به جنوب این کشور می رویم، پراکندگی جمعیت بسیار بیشتر خودنمایی می کند. از دلایل این امر می توان به امکانات موجود در شهرهای شمالی ایتالیا، سطح رفاه و کیفیت و استانداردهای بالای زندگی در این شهرها اشاره نمود. نکته مهم دیگر وجود سه شهر اقتصادی و صنعتی میلان، جنوا و تورین به عنوان مثلث صنعتی شمال ایتالیا در این ناحیه است که باعث رونق اقتصادی و بازار کسب و کار در این مناطق شده است. در ادامه جدول جمعیت 20 شهر پرجمعیت کشور ایتالیا قابل مشاهده می باشد.

ردیفشهرجمعیت (نفر)ناحیه
1رم2718468لاتزیو
2میلان1299633لمباردی
3ناپل973132کامپانیا
4تورین908263پیمونت
5پالرمو663173سیسیل
6جنوا610887لیگوریا
7بولونیا372256امیلیا رومانیا
8فلورانس364710توسکانی
9باری322511آپولیا
10کاتانیا298957سیسیل
11ونیز268993ونتو
12ورونا264191ونتو
13مسینا243997سیسیل
14پادوا210173ونتو
15تریسته205356فریولی ونتزیا جولیا
16تارانتو195130آپولیا
17برشا189742لمباردی
18پراتو185603توسکانی
19ریدجو کالابریا185577کالابریا
20مودنا179937امیلیا رومانیا

شهرهای ارزان ایتالیا

شهرهای ارزان ایتالیا معمولا مورد سوال بسیاری از افرادی است که قصد مهاجرت به ایتالیا و یا سفر به این کشور را دارند. به طور کلی می توان گفت در مقایسه با سطح استاندارد و کیفیت زندگی، کشور ایتالیا یکی از ارزان ترین کشورهای اروپا به شمار می رود. به خصوص وقتی که راحت ترین و شدنی ترین راه مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت ایتالیا راه تحصیلی می باشد. البته میزان هزینه زندگی هر فرد رابطه مستقیمی با سبک زندگی و محل سکونت او خواهد داشت. در نتیجه اطلاع از شهرهای ارزان ایتالیا می تواند برای بسیاری از افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند، مثمر ثمر واقع شود. به طور کلی گروه زیادی از افراد مایلند در شهرهای ارزان و کم هزینه یک کشور سکونت داشته باشند تا امکان صرفه جویی در هزینه ها برای آن ها فراهم شود.

به ویژه اگر کشور مورد نظر جزو کشورهای توسعه یافته دنیا باشد و شخص برای اولین بار بخواهد وارد آن شود. چرا که معمولا نرخ ارزهای خارجی مانند دلار و یورو که بیشتر متعلق به کشورهای پیشرفته دنیا بوده و هزینه ها در این کشورها بر مبنای آن ها محاسبه می گردد، در برابری با واحد پول کشورهای در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته معمولا همواره دچار تغییر و تحولات شده و ارزش بیشتری پیدا می کنند. گاهی اوقات نیز دانشجویان در جستجوی شهرهایی ارزان هستند که در نزدیکترین مکان به دانشگاه های معتبر آن کشور قرار داشته تا امکان تامین هزینه های تحصیل و زندگی برای آن ها فراهم باشد. هر چند به طور کلی تحصیل در ایتالیا در مقایسه با اعتبار دانشگاه های این کشور و وجود بورسیه های متعدد در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی با کمترین هزینه ها همراه خواهد بود. در جدول زیر گران ترین و ارزان ترین شهرهای ایتالیا قابل مشاهده هستند:

معیار/رتبه12345
گران ترین شهرمیلانرمبولونیافلورانستورین
ارزان ترین شهرلوکاپیستویاول ترامونتریجونیپینزا

شهرهای ایتالیا در جدول !!!

شهرهای ایتالیا در جدول!! از عناوینی است که به دفعات توسط ایرانی ها و در حل جداول سرگرمی مورد جستجو قرار گرفته است. خاص بودن کشور ایتالیا و وجود آثار پرشمار و جذاب هنری، معماری و فرهنگی، داشتن اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین 2 کشور و مشهور بودن بسیاری از شهرهای ایتالیا به خصوص رم از زمان های کهن می تواند از دلایل این موضوع قلمداد شود. معمولا سوالاتی مانند شهری 2 حرفی در ایتالیا (شاره به رم)، شهر قدیمی ترین دانشگاه جهان در ایتالیا (اشاره به بولونیا)، شهری در جنوب ایتالیا که بهشت تابستانی گردشگران است (اشاره به ناپل)، شهر کارخانجات خودروسازی فیات (اشاره به تورین)، شهر روی آب در ایتالیا (اشاره به ونیز)، شهر عشاق در ایتالیا (اشاره به ورونا)، شهری ایتالیایی و محل تولد کاشف قاره آمریکا (اشاره به جنوا)، شهر مهد تمدن و فرهنگ رنسانس در ایتالیا (فلورانس) و سوالاتی از این قبیل به تکرار در جدول های سرگرمی فارسی قابل مشاهده می باشند. در نتیجه می توان این گونه نتیجه گرفت شهرهای ایتالیا به دلایل متعدد در ذهن بسیاری از مردم دنیا جای گرفته است.

شهرهای ایتالیا-شهرهای ایتالیا در جدول !!!

نتیجه گیری

شهرهای ایتالیا از زوایای گوناگون مانند دیدنی ترین شهرهای ایتالیا، پرجمعیت ترین شهرهای ایتالیا و ارزان ترین شهرهای ایتالیا در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت. همان طور که اشاره شد قدم گذاشتن در ایتالیا مانند ورود به یک موزه زنده و قلب هنر می باشد. این کشور که لقب کشور چکمه و سرزمین گلادیاتورها را به خود همراه دارد، در هر کدام از شهرهای خود آثار و جاذبه های پرشمار توریستی، تاریخی و هنری می بیند که موجب شده سالیانه حدود 20 میلیون گردشگر از شهرهای ایتالیا بازدید کنند. به طور کلی می توان گفت شهرهای ایتالیا در سه دسته شهرهای شمالی، شهرهای مرکزش و شهرهای جنوبی این کشور جای می گیرند. تراکم جمعیت در شهرهای شمالی ایتالیا به خاطر رونق صنعت و کسب و کار بیشتر است. هر چه به جنوب ایتالیا برویم، تراکم جمعیت کمتر خواهد شد.

علاوه بر سطح نسبتا خوب کیفیت و استاندارهای زندگی در شهرهای ایتالیا، تحصیل در این کشور به عنوان ساده ترین راه مهاجرت به ایتالیا، با بهره مندی از نظام آموزشی پیشرفته و مدرن و دانشگاه های معتبر مورد تقاضای بسیاری از علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور می باشد. چرا که علاوه بر هزینه های پایین تحصیل و زندگی در ایتالیا، وجود بورسیه های متعدد تحصیلی از جمله بورسیه معروف استانی DSU می تواند هزینه های تحصیل را کاملا رایگان سازد. البته انتخاب روش مهاجرتی به هدف، علایق و ویژگی های شخصی و خانوادگی هر فرد و آگاهی کامل از روش های مختلف مهاجرتی بستگی خواهد داشت. موسسه “آریانا اپلای” با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرتی و مشاورین مجرب و متخصص، دارای 2 مجوز همزمان کاریابی بین المللی جهت اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، مفتخر است همواره در انواع پروسه های مهاجرتی در خدمت متقاضیان گرامی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا